
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.75 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Tube |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 250 kHz |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 5.05 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Supply Voltage | 12 V |
| Power Dissipation | 1.25 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input Bias Current | -2 µA |
| Max Supply Current | 17 mA |
| Topology | Flyback |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Fall Time | 50 ns |
| Rise Time | 50 ns |
| Duty Cycle | 96 % |
| Max Duty Cycle | 96 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
Stock: 74
Distributors
pcbx
Unit Price$0.73315
Ext.Price$0.73315
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.73315 | $0.73315 |
| 10 | $0.59318 | $5.93180 |
| 25 | $0.53376 | $13.34400 |
| 50 | $0.48029 | $24.01450 |
| 100 | $0.41535 | $41.53500 |
| 300 | $0.39425 | $118.27500 |
| 500 | $0.37423 | $187.11500 |
| 1000 | $0.35143 | $351.43000 |
